قیمت طلا و آهن
قیمت ارز
قیمت خودرو
شاخص بورس اوراق بهادار
وب لوکس
باشگاه کیواسپرت افق
باشگاه کیواسپرت افق
باشگاه کیواسپرت افق
باشگاه کیواسپرت افق
باشگاه کیواسپرت افق
تاریخ انتشار: می 4th, 2019 | 15:22 ب.ظ| كد خبر: 5313
احتمال سهمیه‌بندی و توزیع کوپنی برخی کالاها/ برخورد با واردکنندگان متخلف کاغذ
احتمال سهمیه‌بندی و توزیع کوپنی برخی کالاها/ برخورد با واردکنندگان متخلف کاغذ اسحاق جهانگیری در حاشیه بازدید از سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب درباره آخرین برنامه ها برای قیمت کاغذ صحبت کرد.

به گزارش مغان رسا،اسحاق جهانگیری با همراهی سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز شنبه (۱۴ اردیبهشت) از سالن ۲۱ نمایشگاه، بازدید خود را آغاز کرد.

جهانگیری در حاشیه  بازدید از غرفه‌های نشر آثار امام خمینی (ره)، سخن، چشمه، ثالث و سایر غرفه‌های نمایشگاه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: کتاب یکی از مهمترین ابزارهای فرهنگی است که همواره مورد توجه حکومت ها و مردم بوده است؛ وقتی به رونق اندیشه‌ای فکر می کنیم باید به رونق کتاب فکر کنیم. امیدوار هستیم در نظامی که به اسلامی متکی است که معجزه‌اش کتاب است، برای  ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی پیش برویم.

وی ادامه داد: نمایشگاه کتاب فقط برای فروش کتاب نیست، بلکه محلی است برای ترویج کتاب خوانی؛ خوشبختانه جناب آقای وزیر اعلام کردند امسال بازدید مردم خصوصا نسل جوان بسیار قابل توجه بوده است.

جهانگیری گفت: حمایت از کتاب یکی از سیاست‌های اصلی بعد از انقلاب بوده و از سیاست های اصلی این دولت نیز محسوب می شود، از این منظر که نباید جامعه ما احساس کند مولف و صاحب اندیشه‌ای گوشه‌نشین شده است. باید سیاستی اتخاذ کنیم که تمام کسانی که در حوزه کتاب هستند به فعالیت خود ادامه دهند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از دغدغه‌ها در شرایط سخت اقتصادی، مشکلاتی است که برای بنگاه های اقتصادی پیش می آید، در این میان بخش فرهنگ شاید مقداری از سایر بخش ها ضعیف تر باشد. دولت اصرار دارد که حتما وضعیت اقتصادی را حل کند که مهم ترین مشکلی که دولت در سال گذشته برای حل‌ آن تلاش کرد و مقام معظم رهبری هم به آن اخیرا اشاره کردند، مسئله کاغذ است.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه «از سیاست‌های دولت، تهیه کاغذ مشابه کالاهای اساسی است» گفت: ما چندین قلم را سال گذشته به عنوان کالای اساسی در نظر گرفتیم که در هر شرایطی بتوانیم آن را تهیه کنیم؛ چون آحاد جامعه به آن نیاز دارند، در بین آن‌ها کاغذ هم است. کمترین نرخ ارز را سال گذشته به کاغذ اختصاص دادیم. در این میان عده ای ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت کرده، کاغذ وارد کرده و در آن شبکه ای که وزارت ارشاد در نظر داشت را توزیع نکردند.

وی با بیان اینکه این مورد تا آخر پیگیری خواهد شد و برخورد می شود،گفت: این سیاست را در سال‌ جاری پیگیری می کنیم. در سال ۹۸ محدودیت های‌ما بیشتر شده تا ارز کاغذ تامین شود، وزارت صنعت باید وقت بگذارند مدیران مناسبی را منصوب کند تا کارخانه های تولید کاغذ در کشور از همه ظرفیتهایشان استفاده کنند و هم ارز مورد نیاز کاغذ تامین شود.

جهانگیری در همین راستا تشریح کرد: ما در کالاهای اساسی در سال جاری دو سیاست را دنبال می کنیم؛ یکی آنکه آن بخش از کالاهای اساسی که بخش عمده آن در داخل کشور تامین می شود و فقط بخش کمی از آن از بیرون می آید را از ارز ۴۲۰۰ تومان به ارز نیمایی ببریم و مابه تفاوت آن به کسانی که استفاده کننده هستند، پرداخت شود.

وی ادامه داد: البته این مورد در بخش کاغذ نیازمند این است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برنامه مشخصی را برای آن تدوین کند. در برخی مواردی که گفته شد یارانه نقدی پرداخت می شود و عملا اتفاقی نیفتاده است، این بدبینی در بین مردم ایجاد شده که آیا این قول عملی خواهد شد یا نه.

معاون اول رئیس جمهور همچنین گفت: در همین هفته یا هفته آینده با وزیر محترم یا کسانی که نمایندگان مسئولان و مطبوعات هستند جلساتی خواهیم داشت یا با فرمول ارز نیمایی عمل خواهیم کرد یا همان ارز نرخ سال گذشته را مبنای سیاست گذاری قرار می دهیم.

وی با اشاره به روند خصوصی سازی در کشور گفت: بعد از دوره جنگ، ما سمت آزادسازی اقتصاد حرکت کردیم، یک بخش این مورد خصوصی سازی بود، یک بخش آن مقرراتی بود که در کنترل دولت بود و آزاد شد. حتما مردم ایران اطلاع دارند قبل از جنگ تقریبا حوزه واردات توسط دولت انجام می گرفت و در سیستم کوپنی توزیع می شد. دولت خیلی بزرگ بود، به مرور دولت این‌ها را واگذار کرد. حتی الان دولت گفته کالاهایی که در مقطع فعلی ارز دولتی به آن ها اختصاص می دهیم وارد کننده‌اش بخش خصوصی است و  این طور نیست که دولتی باشد.

جهانگیری در ادامه به تشریح دو راه حل پیش روی دولت برای کنترل شرایط اقتصادی پرداخت و ادامه داد:در حال حاضر با توجه به شرایط جدید اقتصادی دو بحث ایجاد شده است. به سمت محدودیت های بیشتری پیش می رویم، پس احتمالا نقش دولت پر رنگ تر می شود. شاید مجبور شویم در برخی کالاها به سمت سهمیه بندی و کوپنی شدن پیش برویم. این نظری است که در دولت و خارج از دولت طرفدار دارد و پیش نیازش این است که دولت خودش دوباره وارد یکسری از فعالیت‌های اقتصادی شود.

واکنش معاون اول رئیس جمهور به کوپنی شدن کالاهای اساسی

معاون اول رئیس جمهور به اندیشه مقابل کوپنی شدن اشاره کرد و گفت: عده‌ای از فعالان اقتصادی با این نظریه مخالف هستند. آن ها معتقد هستند در چنین شرایط سختی باید ما به سمت آزاد کردن اقتصاد پیش برویم؛ حتی قید و بندهایی که قبلا داشتیم را رفع کنیم . به جای اینکه کالای مورد نظر اقشار ضعیف را با سهمیه بندی تامین کنیم اقتصاد را آزاد کنیم و یارانه های پنهان را به صورت نقد در اختیار مردم بگذاریم.

وی سپس خطاب به منتقدین و صاحب نظران گفت: من از همه صاحب نظران درخواست دارم راجع به این دو نظریه شفاف صحبت کنند و نقد کنند؛ ما باید به زودی تصمیمی بگیریم که آینده کشور را تحت تاثیر قرار می دهد. کاغذ یکی از این موضوعات است. اینکه دولت چه مقدار توان کنترل دارد همین قدر است. سی سال است از بعد جنگ به سمت آزادسازی و کوچک کردن دولت حرکت کردیم امروز به یکباره همه آن قوانین و مقررات گذشته را باید باز گردانیم. باید سازمان های نظارتی و اجرایی وسیعی اجرا کنیم که به راحتی امکانپذیر نیست. من معتقد هستم می‌توانیم با مدیریت و  تصمیم صحیح از این دوران عبور کنیم. /باشگاه خبرنگاران جوان

جدیدترین
پر بازدیدترین
نظرسنجی
 • طراحی سایت را چگونه ارزیابی می کنید

  • خیلی خوب (71%)
  • خوب (24%)
  • ضعیف (3%)
  • متوسط (2%)

  جمع آرا: 505

  Loading ... Loading ...