قیمت طلا و آهن
قیمت ارز
قیمت خودرو
شاخص بورس اوراق بهادار
وب لوکس
باشگاه کیواسپرت افق
باشگاه کیواسپرت افق
باشگاه کیواسپرت افق
باشگاه کیواسپرت افق
باشگاه کیواسپرت افق
تاریخ انتشار: سه‌شنبه 12 ژانویه 2016 | 17:02 ب.ظ| كد خبر: 1545
در آرایشگاه‌ زنانه چه می گذرد؟
در آرایشگاه‌ زنانه چه می گذرد؟ زنان که برای آرایش‌کردن به آرایشگاه زنانه می‌رفتند در برابر تبلیغ مصرف قرص و موادی که یک‌شبه وزن‌شان را کم کند و به قول خودشان باربی‌طور شوند،

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مغان رسا به نقل از ساوالان خبر ، مشتری‌ها زیردست آرایشگران نشسته‌اند. مرجان ٢٣‌سال دارد؛ درحال چسباندن یک دسته موی طلایی روی سر مشتری‌اش است. او ۴‌سال است که در آرایشگاه اکستنشن‌کار شده. مرجان آرایشگری را روزمرگی می‌داند. آرایشگری، حرفه‌ای‌ که شاید در ایران به دلیل فضای زنانه اما بازش به چشم خیلی‌ها شغل باکلاسی به حساب نیاید اما پول خوبی دارد. در هر کوچه و خیابانی که آرایشگاه باز کنی، دست‌کم زنان محله مشتری‌ات می‌شوند و درآمد خوبی داری؛ آن‌قدر که این شغل توانسته در ایران جزو مشاغل پردرآمد باشد.

۲۰۲۲۹۱_۶۹۲۱

صدای موزیک در سالن آرایشگاه بلند شده؛ آرایشگران با فاصله کمی از یکدیگر مشغول آرایش صورت و موهای مشتریان‌شان هستند. به‌جای دست‌وچشم‌های‌شان بیشتر زبان‌شان کار می‌کند. مرجان همین‌طور که لایه‌لایه موهای بلوند را لابه‌لای موهای مشتری‌اش وصل می‌کند، مثل ویزیتورها محصولات جدید آرایشی و بهداشتی را تبلیغ می‌کند و آخر هر جمله‌اش یک «عزیزم» هم می‌چسباند. «ماسک صورت استفاده کردین عزیزم؟ ماسک محافظ سرما با ترکیبی از روغن گیاه ماکادامیا و مولتی‌ویتامین، باعث میشه تو سرمای زمستون پوست صورتت خشک نشه». زن نگاهی به پوستش در آیینه می‌اندازد، خط‌های پیشانی‌اش عمیق‌تر شده و زیر چشمانش گود رفته، می‌گوید: «سرما با پوستم این کاررو نکرده، رژیم لاغری داغونم کرد. مدام گرسنگی می‌کشم ولی لاغر نمی‌شم، آخرش هم می‌دونم، گشنه و چاق از دنیا میرم.» فرصت به‌دست مرجان می‌افتد؛ فرصتی برای فروش محصولاتش: «واقعیتش اینه که غذانخوردن و رژیم کافی نیست.

اصلا بدون مکمل نمی‌شه استایلت‌رو عوض کنی.» او فورا با دست یکی از همکارانش را نشان می‌دهد و می‌گوید: «اونو ببین، ٩۵ کیلو بود. دکتری نبود که نرفته باشه و رژیمی نبود که نگرفته باشه. ولی از وقتی قرص لاغری‌رو با یک پودر استفاده کرد، بعد از ۴ ماه شده باربی. الانم دیگه مصرفش‌رو کنار گذاشته چون اصلا مواد اعتیادآوری نیست». باورکردنی نبود؛ انصافا دخترک لاغراندامِ باربی‌طور، مدل تبلیغاتی خوبی بود برای غالب‌کردن هر محصولی به مشتری. سشوار صدابه‌صدا نمی‌رساند، مرجان در گوش مشتری‌اش چیزی می‌گوید و  زن سرش را تکان می‌دهد؛ او هم می‌خواهد مثل هر زنی لاغر و خوش‌اندام باشد، مرجان هم دستش را خوانده بود. «مگر شیشه اعتیادآور نیست؟». «نه عزیزم». معامله جور است.

زنان به قول خودشان می خواهند باربی‌طور شوند

زنان که برای آرایش‌کردن به آرایشگاه زنانه می‌رفتند در برابر تبلیغ مصرف قرص و موادی که یک‌شبه وزن‌شان را کم کند و به قول خودشان باربی‌طور شوند، قرار می‌گرفتند؛ هنوز هم می‌گیرند. برخورد با آرایشگاه‌های متخلف اگرچه، این پیشامد عجیب و ناخوشایند را کنترل کرده اما هنوز هم این روند غیرمعمول ادامه‌دار است. از آن روزی که خرید و فروش شیشه و قرص‌های محرک در آرایشگاه‌ها از کنترل خارج شد، خیلی از زنان ناخواسته معتاد شدند.

فروش این مواد که با بسته‌بندی‌های کوچک قابل جاسازی در هر جایی هستند، تعریف خدمات ارایه شده در آرایشگاه‌های زنانه را فروپاشیدند. جالب این‌جاست که فروشنده، ویزیتور یا آرایشگر تأکید دارند که جادوی این مواد، اعتیادآور نبودن آن است. سیمین ٣١ساله که یکی از بزرگترین معضلاتش در زندگی داشتن اضافه‌وزن است و یک‌بار در برابر پیشنهاد مصرف شیشه در یک آرایشگاه قرار گرفته به «شهروند» می‌گوید: «خیلی وسوسه‌انگیز بود. من می‌دونستم اون ماده‌ای که به‌عنوان یک قرص لاغری پیشنهاد میدن، قرص محرک و جزو مواد اعتیادآور است ولی خیلی‌ها را دیده‌ام که با علم به این‌که این مواد همان شیشه است و می‌دانند ضرر و زیان و اعتیاد روانی‌اش چیست اما به‌خاطر تبلیغات فروشنده، قانع شده و آن را خریده‌اند.»

از نظر پزشکی، شخصی که حتی یک‌بار تجربه مصرف مخدر شیشه (مت‌آمفتامین) را  احساس کند و پس از آن هم دیگر این ماده را مصرف نکند، باز هم جزو افرادی محسوب می‌شود که در تمام طول زندگی‌اش، آمادگی و ریسک بالاتری نسبت به دیگران برای معتادشدن دارد. به این معنی که تا آخر عمر هر لحظه با کوچکترین  ناراحتی یا فشار به مصرف شیشه روی می‌آورد.

شنیده‌ها حاکی است از…

باورهای‌ غلط راه‌های میانبر دارند. اعتیاد به شیشه هم یکی از همان باورهای غلط است که این روزها هرچقدر هم که درباره عوارضش صحبت می‌شود اما هنوز باورهای غلط مختص به ماهیتش را در ذهن برخی از مردم جا انداخته است. شیشه لاغر می‌کند؟ این ماده محرک فوق‌العاده خطرناک چه کاری با متابولیسم بدن می‌کند که ساده‌انگارانه، لاغری را بهانه مصرفش قرار می‌دهند؟

۲۰۲۲۹۳_۷۳۱

شیشه تا حدودی لاغر می‌کند! چرا؟ چون روی قسمتی از مغز که مربوط به اشتهاست، تأثیر می‌گذارد و درواقع آن قسمت را مهارمی‌کند. هیچ‌کس با مصرف شیشه لاغر نمی‌شود؛ چرا؟ چون قبل از این‌که بخواهی ۵‌درصد از وزنت را کم کنی، دچار عوارض ناشی از مصرف شیشه می‌شوی. اینها را سعید صفاتیان، رئیس کارگروه کاهش تقاضا در کمیته مستقل مبارزه با موادمخدر به «شهروند» می‌گوید: «خانمی که ٨٠کیلو وزن دارد، اگر بخواهد با مصرف شیشه خودش را لاغر کند، باید یک‌ماه‌ونیم تا ٢ ماه شیشه مصرف کند تا ۵ کیلو لاغر شود. پس از این ٢ماه دیگر زمان اعتیاد روانی به این ماده فرا رسیده و فرد نه‌تنها معتاد به مصرف شیشه  می‌شود بلکه رفته‌رفته عوارض مصرف نیز خودش را نشان می‌دهد. تشنج، تب‌ولرز، توهم و هذیان، اضطراب، افسردگی، اختلال شخصیتی، تغییرات پوستی، جمع‌شدن لب‌ها و تخریب دندان‌ها بخشی از تاوانی است که فرد به امید کاهش یافتن وزنش باید بپردازد. این درصورتی است که روش‌های علمی، کم‌خطر‌تر و حتی کم‌هزینه‌تری برای لاغرشدن در کنار حفظ سلامتی وجود دارد.»

آمار دقیقی وجود ندارد

مواد جدید را دیگر در دسته مخدرها مثل تریاک و مورفین قرار نمی‌دهند، حالا مواد صناعی یا محرک جا پای مواد سنتی گذاشته‌اند به گزارش ساوالان خبر، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اردبیل گفت: ضروری است از تبلیغ شیشه به‌منظور زیبایی و لاغری در آرایشگاه‌های زنان جلوگیری شود.

صادق سروری در این مورد می گوید: متأسفانه تبلیغات عوام فریبانه موجب می‌شود برخی جوانان به سمت مصرف مواد مخدر بروند. وی افزود: در آرایشگاه‌های زنان عنوان می‌شود که شیشه می‌تواند موجب زیبایی، تناسب‌اندام و لاغری شود و لازم است حتی اگر یک آرایشگاه اقدام به این تبلیغ منفی می‌کند با آن مقابله شود.

دبیرشورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان اردبیل، رشد صعودی ‏مصرف موادمخدر در زنان طی سال‌های اخیر را نگران‌کننده خواند و افزود: درصد مصرف ‏موادمخدر در بین زنان بسیار کمتر از مردان است، اما آنچه اهمیت دارد‌ افزایش سیر صعودی مصرف در این ‏بخش است.

وی تصریح کرد: در سال ۹۲ حدود ۲۲ نفر به علت سوءمصرف موادمخدر در استان از دنیا رفته ‌اند که همه جزو مردان بودند، این درحالی است که در سال ۹۳ به جهت تغییر وضعیت در کاهش سن مصرف کننده و گرایش بانوان به مصرف از ۳۸ نفر فوت شده از سوء مصرف ۵ نفر را بانوان تشکیل می ‌دهد که این رقم در شش ماه اول سال جاری از کل ۲۱ نفر فوت شده ناشی از این علت سه نفر از بانوان هستند.

سروری با تأکید به اینکه مواد مخدر بزرگ‌ترین بحران اجتماعی در کشور است، متذکر شد: به لحاظ طبقه‌بندی مصرف مواد مخدر و اعتیاد بزرگ‌ترین تهدید به‌حساب می‌آید.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان با ابراز نگرانی از تبلیغات غلط مصرف مواد مخدر در باشگاه‌های ورزشی افزود: باعث تأسف است که در برخی باشگاه‌ها و در بین برخی ورزشکاران این مواد مصرف می‌شود.

داروها چه می کنند

حقیقت امر این است با توجه به اهمیت تناسب‌اندام و زیبایی، خانم‌ها بعد از ورودشان به سالن‌های آرایشگاهی یا ورزشی ممکن است برای زیبا‌تر شدن تحت‌تأثیر حرف‌ها و تبلیغات مسئولان یا حتی مشتریان دیگر سالن‌ها قراربگیرند. توصیه قرص‌ها یا موادی که باعث لاغری می‌شوند نخستین دلیلی است که استفاده‌کنندگان این ماده را تحت‌تأثیر قرار داده چراکه در پس این حرف ادعا می‌شود که این ماده هیچ صدمه‌ای برای بدن ندارد. این درحالی است که قرصی که باعث لاغری می‌شود قطعا از نوع شیمیایی و محرک خواهد بود. به گزارش ساوالان خبر، دومین اتفاقی که می‌افتد این است که هیچ فروشنده‌ای نمی‌گوید این ماده یا قرص جزو مواد اعتیادآور است؛  مواد محرک ممکن است خیلی اعتیاد و وابستگی جسمی نداشته باشند اما از نظر روانی فرد را به خود وابسته می‌کنند تا جایی که عوارض جدی روانی ایجاد می‌کنند.

۲۰۲۲۹۲_۳۸۶

البته این به آن معنا نیست که این مواد عوارض جسمی ندارند، چراکه استفاده از آنها باعث بالا رفتن ضربان قلب، کم‌خوابی و… نیز می‌شود. به همین خاطر کسانی که مواد محرک استفاده می‌کنند خیلی زود مهارت‌هایشان و درواقع کارآیی‌شان را از دست می‌دهند. درواقع  باید گفت موادسنتی ٨ تا ١٠‌سال زمان می‌برد تا فرد معتاد را به آخر خط برساند اما مواد محرک این زمان را به ٢ تا ۴‌سال کاهش داده‌اند.»

سروری در مورد راهکارهامی گوید: تبلیغات غلط ای جمله اینکه این داروها اعتیادآور نیستند، فرد را دچار خودفریبی می‌کند درحالی‌که برخی مواد تنها با یک‌بارمصرف اعتیاد به دنبال دارند. وی با اشاره به تبلیغاتی ازجمله اینکه دارو در فرد جوان و قوی تأثیر منفی ندارد یا یک‌بار مصرف اعتیاد ندارد و یا مصرف تفننی اعتیادآور نیست هیچ‌یک صحت ندارد.

به گفته دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اظهاراتی ازجمله اینکه حشیش، شیشه، ترامادول و ریتالین اعتیاد ندارد و بیشتر نشاط‌آور است صحیح نیست و شاید در وهله اول این‌طور به نظر برسد اما در ادامه فرد را گرفتار اعتیاد می‌کند.

سروری درعین‌حال به تبلیغاتی در خصوص درمانی بودن داروهایی مانند تریاک و … برای فشارخون، قند خون و استخوان‌درد و معده درد اشاره کرد و افزود: این تبلیغات همه جهت فریب جوانان است و باید در باشگاه‌ها از انجام آن ممانعت شود.

وی همچنین خواستار طرح برنامه نامزدها برای موضوع اعتیاد در استان شد و تأکید کرد: لازم است نامزدها به موضوع اعتیاد اشاره کنند و برنامه‌های خود برای مبارزه با مصرف مواد مخدر را بیان کنند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان با اشاره به برخی قوانین مبهم و سخت در موضوع مبارزه با مواد مخدر تأکید کرد: لازم است نامزدها اعلام کنند که اگر رای بیاورند برای مبارزه با اعتیاد چه خواهند کرد.

غیررسمی، اما حاکی از سونامی اعتیاد 

دهه دغدغه‌های اجتماعی است. دهه‌ای که هنوز به میانه راه  نرسیده  و تنها ۴‌سال را پشت‌سر گذاشته، حالا نشانه‌هایی دارد که به وضوح می‌توان دغدغه‌هایش را احساس کرد. دهه‌ای که از یک‌سو درباره آمار طلاق در آن هشدار می‌دهند و از سوی دیگر آمارهای جسته‌وگریخته و بعضا غیررسمی، حاکی از سونامی اعتیاد است. درنهایت از آن ٢‌سال قبلی که شنیدیم آرایشگاه‌ها هم بازار مکاره‌ای برای خرده‌فروشی مواد شده‌اند، می‌گذرد. اگرچه آن‌روز‌ها این پدیده تازه بود اما فرهنگی بین درون و بیرون انسان وجود دارد که قابل پیش‌بینی نیست؛ فرهنگی غلط که توانایی ترویج دارد و تا باورهای اشتباه اصلاح نشوند و برای باورهای غلط، فرهنگ استفاده از مسیری درست، جایگزین نشود؛ آرایشگاه که هیچ، حریم خانه‌ها هم می‌توانند ناامن شوند.

موضوعی که به گفته سروری شمار مصرف کنندگان موادمخدر در بین بانوان بیشتر شده و در طول سال ۱۰ درصد دستگیرشدگان قاچاق موادمخدر در استان را بانوان تشکیل داده است.

گردآورنده: مریم محرمی

جدیدترین
پر بازدیدترین
نظرسنجی
 • طراحی سایت را چگونه ارزیابی می کنید

  • خیلی خوب (71%)
  • خوب (24%)
  • ضعیف (3%)
  • متوسط (2%)

  جمع آرا: 505

  Loading ... Loading ...