قیمت طلا و آهن
قیمت ارز
قیمت خودرو
شاخص بورس اوراق بهادار
وب لوکس
باشگاه کیواسپرت افق
باشگاه کیواسپرت افق
باشگاه کیواسپرت افق
باشگاه کیواسپرت افق
باشگاه کیواسپرت افق
تاریخ انتشار: سه‌شنبه 5 آوریل 2016 | 18:24 ب.ظ| كد خبر: 2591
ارتش سوریه چند درصد خاک این کشور را در اختیار دارد؟ + نقشه و جزئیات
ارتش سوریه چند درصد خاک این کشور را در اختیار دارد؟ + نقشه و جزئیات سوال اینجاست که چند درصد سرزمین شامات در تصرف تروریست‌هاست.

به گزارش مغان رسا، ارتش و نیروهای دفاع وطنی سوریه به همراه همپیمانانش در چند ماه اخیر پیشروی های گسترده ای را داشتند و البته هنوز سرزمین وسیعی در شامات تحت کنترل تروریست هاست.

**جولان تروریست ها در سوریه

تروریست ها از سال ۲۰۱۴ میلادی بخش وسیعی از سوریه را در کنترل گرفتند و تصرفات بیشتر در اختیار داعش، جبهه النصره ، احرار الشام، ارتش آزاد ، جیش الاسلام ، اجناد الشام، فلیق الشام و …. است.

البته اگر از نظر سرزمینی حساب کنیم،  عمده مناطق تحت اشغال در اختیار تروریست های داعش بوده که بخش های وسیعی از شرق و شمال شرق سوریه از جمله استان  “رقه”، “دیرالزور” و “حمص” در کنترل آن هاست.

ارتش سوریه تلاش کرده تا در مناطق مختلف پیشروی هایی را در استان های شمالی و غربی سوریه همچون “لاذقیه” ، “ادلب” ، “طرطوس” ، “حلب” و …. داشته باشد. البته حضور نیروی هوایی فدراسیون روسیه به عنوان پشتیبان نیروهای سوری و همپیمانانش باعث شده تا سرعت پیشروی ها افزایش یابد.

برای مثال مهمترین شهرهای راهبردی همچون  “العیس” ، “خان طومان” ، “تدمر” ، “قریتین” ، “شیخ مسکین”، “کنیسبا”، “نبل” ، “الزهرا” و مناطقی از ریف دمشق و … آزاد شده است که نشان دهنده وضعیت قابل قبول ارتش سوریه در ۵ ماه اخیر است.

با وجود این پیشروی ها هنوز هم بخش های مهمی از سوریه و عراق در کنترل  داعش و تروریست های گروه های دیگر است و با این وجود تلاش ارتش سوریه برای ضربه زدن به داعش و پاکسازی مناطق تحت اشغال ادامه دارد.

اگر به نقشه میدانی سوریه نگاهی بیندازیم می بینیم که داعش بخش هایی شمال و شرق،  معارضان نظام بخش هایی در غرب و اکراد هم شمال سوریه را در کنترل خود گرفتند و البته این  موضوع نشان داد که تلاش برای پیشروی ها باید افزایش یابد.

براساس نقشه آخرین تحولات میدانی که در زمستان سال گذشته منتشر شد ؛ تروریست های تکفیری داعش و جبهه النصره بخش عظیمی از مناطق را در سوریه در کنترل خود دارند و این مناطق در استان های مختلف این کشور پراکنده است.

نقشه

**شهر دیرالزور در کنترل ارتش سوریه

در استان “دیرالزور” براساس نقشه بیش از ۹۰ درصد این استان در کنترل تروریست های داعش بوده و ارتش و نیروهای دفاع وطنی سوریه در شهر “دیرالزور” به شدت در حال مقاومت هستند و داعش کاملا شهر را محاصره کرده است.

البته ارتش و نیروهای دفاع وطنی سوریه و نیروی هوایی روسیه با تمام قوا در برابر تروریست ها ایستادگی کردند و هر اقدامی در راستای مقاومت بیشتر در استان های مختلف سوریه انجام شده است.

اخیرا بحث محاصره مناطق مختلفی که توسط ارتش سوریه و حزب الله یا تروریست‌ های تکفیری مطرح شده ، نشان می‌دهد سازمان ملل متحد یک برخورد دوگانه در حمایت از نیازمندان به کمک های غذایی و دارویی دارد.

اما موضوع کمی پیچیده شده؛ در شرق سوریه و در استان “دیرالزور” تروریست های داعش و امثالهم برخی مناطق را محاصره کردند و البته ارتش و نیروهای دفاع وطنی مقاومت می‌کنند و تاکنون حصر مناطق منجر به اشغال نشده است.

** استان رقه بیش از ۷۰ درصد در کنترل داعش و ۳۰ درصد شمال این استان در کنترل کردهاست/شهرهای استراتژیک حمص و تدمر در کنترل ارتش سوریه

اما استان رقه بیش از ۷۰ درصد در کنترل داعش و ۳۰ درصد شمال این استان در کنترل کردهاست. استان حلب که دیگر استان شمالی سوریه بوده ۵۰ درصد در کنترل داعش و ۵۰ درصد بین شورشیان و ارتش سوریه تقسیم شده است.

در استان حمص تقریبا ۵۰ درصد استان در کنترل داعش بوده که عمدتا از بیابان تشکیل شده و بقیه وسعت استان بین ارتش و تروریست ها تقسیم شده است. لازم به ذکر است که نقاط مهم در استان حمص همچون شهر “حمص” و “تدمر” در کنترل ارتش سوریه است.

در استان “حسکه” تقریبا ۹۰ درصد در کنترل کردها و ده درصد در کنترل ارتش سوریه است. استان “ادلب” هم به نحوی بین ارتش ، داعش و معارضان تقسیم بندی شده است. در استان های “لاذقیه” و “طرطوس” کمتر رد پایی از داعش وجود دارد و عمده این منطقه در کنترل ارتش سوریه است ؛ به خصوص که در ۵ ماه اخیر عملیات مشترک ارتش و نیروهای دفاع وطنی سوریه به همراه پشتیبانی هوایی “کرملین” بیش از ۹۰ درصد این استان را پاکسازی کردند.

**بخش قابل توجهی از جبهه جنوبی در کنترل ارتش سوریه است

در استان حما بخش غربی که وسعتی معادل حدود ۱۵ درصد استان بوده در کنترل داعش است و بقیه این استان بین تروریست ها و ارتش سوریه تقسیم شده است. اما در جبهه جنوبی بیش از ۶۰ درصد استان های “قنیطره، درعا، دمشق و سویدا در کنترل ارتش سوریه است و کمتر از ۱۰ درصد این استان در کنترل داعش بوده و بقیه بین تروریست های ارتش آزاد، جیش الاسلام و جبهه النصره و احرار الشام و … تقسیم شده است .

البته آخرین آمار بر اساس تحولات میدانی دستخوش تغییراتی می شود و این آمار یک ارزیابی نسبی از تحولات سوریه بوده که مطرح شده است. اما در مجموع از کشور ۱۸۱ هزار کیلومتر مربعی سوریه ، قریب به ۳۵ تا ۴۰ درصد در کنترل ارتش و نیروهای دفاع وطنی سوریه و همپیمانانش، ۳۰ تا ۳۵ درصد در اختیار تروریست های داعش و بقیه در کنترل کردها و تروریست های تحت حمایت برخی کشورهای منطقه است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

جدیدترین
پر بازدیدترین
نظرسنجی
 • طراحی سایت را چگونه ارزیابی می کنید

  • خیلی خوب (71%)
  • خوب (24%)
  • ضعیف (3%)
  • متوسط (2%)

  جمع آرا: 505

  Loading ... Loading ...